COVID-19: Formát Chance ligy dozná výrazných změn, soutěž nečeká playoff

Lukáš Bajgar, 15.08.2020
V pátek 14. srpna zasedaly prvoligové klubu, aby projednaly formát soutěže v době takzvaně koronavirové. Nový herní systém je průlomový, přesto se ještě čeká na schválení výkonným výborem Českého hokeje.

V čem je tedy nový herní systém Chance ligy natolik průlomový? O vítězi a mistru soutěže nerozhodne totiž playoff, ale – obdobně jako ve fotbalu – celosezónní výkonnost týmu. A to není vše: zároveň bude nadcházející ročník nesestupový a pro mnohé kluby zasažené diváckým omezením či úbytkem partnerů v nejisté době tak ubude vrásek na čele.

První část soutěže se odehraje tříkolově, tedy na 51 kol. Následovat bude pro prvních deset celků druhá část, v té se týmy utkají každý s každým pouze jedinkrát. Do výsledné tabulky se počítají body z obou částí ligy.

Strašák v podobě karantény je eliminován zcela výjimečnými pravidly, kterými je možnost dohrání utkání v termínu až do 40 dní od řádného hracího dne. Zároveň tým, který nesehraje 50 % zápasů v první části Chance ligy, nemůže nastoupit do druhé nadstavbové části. Stane-li se na konci, že budou mít týmy rozdílné počty sehraných zápasů, bude tabulka určena dle průměrného počtu získaných bodů. A to důležité na závěr – kdo chce pomýšlet na extraligu, musí sehrát minimálně 30 utkání.

Termínová listina bude doplněna po odsouhlasení modelu ligy. První kolo se v každém případě sehraje v sobotu 12. září, poslední pak v polovině března 2021. Nadstavbová část, která určí postupujícího, skončí v polovině dubna 2021.