Bylo by nejlepší, kdyby se rozšířila I. liga a rozdělila na dvě skupiny, přeje si Pavel Hinner

Bylo by nejlepší, kdyby se rozšířila I. liga a rozdělila na dvě skupiny, přeje si Pavel Hinner

Lukáš Bajgar, 09.07.2015
Když se po dvouleté odmlce na hokejové mapě objevil před čtyřmi lety klub HC RT TORAX Poruba 2011, zavládlo nadšení. Byla to těžká sezona s jasným cílem – záchranou, což se nakonec podařilo. Mužstvo se konsolidovalo pro další ročníky, kdy po tři roky okupovalo vždy přední příčky, a klub patřil k favoritům soutěže. „Pro letošní sezonu jsme omladili kádr,“ konstatuje Pavel Hinner, „mladí hráči jsou silní, výborně bruslí a mají chuť se zapracovat do základního kádru.“

Brána letního drilu se definitivně zavřela a hráče čeká zasloužený odpočinek, než opět nazují brusle a vydají se vstříc soutěžnímu ročníku 2015/2016. Jak ale hodnotíte ten loňský? Řada lidí si jej pamatuje jen z pohledu definitivní porážky 0:6 v semifinále se Vsetínem, zatímco výborné druhé místo po základní části je tak trochu ve stínu tohoto výsledku.

Porubské mužstvo se stabilizovalo a tři roky po sobě hraje semifinále, což se povedlo jen Přerovu a nám, byť ten pověstný krok do finále nikdy neudělalo. Vždy se prohrálo v pátém zápase po boji; tak tomu bylo i letos, kdy jsme dostali do semifinále pro nás nejtěžšího soupeře v loňské sezoně – Vsetín, se kterým jsme měli jako s jediným zápornou bilanci v základní skupině. Už po úvodních duelech, kdy se prohrávalo 0:2 na zápasy, se kluci semkli a dokázali sérii dorovnat. Poslední pátý zápas, který jsme hráli v domácím prostředí, jsme nezvládli. Nedali jsme my ten první gól, což se nám stalo osudným. Poté už byl kolaps a utkání dopadlo tak, jak dopadlo. Stalo se to možná i přemírou snahy a také psychikou – nevstřelili jsme první branku.

Cílem bylo dostat se do závěrečné skupiny o postup do I. ligy. Chtěli jsme to tak, jako to chtěl Vsetín, či jako Přerov. A opravdu si myslím, že nám v alchymii chybělo trošku štěstí, abychom byli my tím šťastným a postoupili.

Utkání se Vsetínem nebylo jen poslední v uplynulém ligovém ročníku, ale pro řadu opor týmu také posledním v kariéře – Luděk Krayzel suverénně kraloval statistikám HC RT TORAX, Miroslav Javín i ve svém věku držel často obranu nad vodou a Marek Pavlačka v Porubě strávil téměř celý život. Jak moc budou tito hráči nahraditelní?

Po úspěšné sezoně jsme se rozhodli, že dáme příležitost mladým hráčům a celé mužstvo omladíme. Někteří hráči už sami nechtěli hrát, s věkem chtěli ukončit kariéru. Miroslav Javín ukončil kariéru a začal se věnovat civilnímu životu, má hokeje takříkajíc dost. V kabině byl nesmírně platný a patřil mezi opory mužstva, předvedl kus práce a to, co se od něj očekávalo, splnil. Touto formou bychom mu chtěli poděkovat, nesmírně si vážím jeho přístupu a jeho zkušeností. Pro mě vždy zůstane Míra Javín Pán hokejista a gentleman na ledě.

To samé se dá říci o Luďku Krayzlovi, který bude nenahraditelný. Pořád byl nejlepší hráč II. ligy, ale rozhodl se využít nabídky Vítkovic k trénování, což se časově už neslučuje s hraním za HC RT TORAX. Velice mě to mrzí, Luďa je ikona, která se bude těžko nahrazovat. Bohužel takový je hokejový život. Chtěli bychom mu poděkovat za odvedenou práci.

Adam Červenka dostal už v závěru sezony atraktivní nabídku pracovat u soukromé společnosti, upřednostnil ji a už se nechce věnovat hokeji na vrcholovější úrovni. Zřejmě bude pokračovat v Kopřivnici – jednak bydlí poblíž a jednak hokej lépe skloubí s časově náročnou prací.

Další ikonou porubského hokeje, se kterou jsme se rozloučili, byl Marek Pavlačka. Začal působit v roli trenéra mládeže v našem klubu a své zkušenosti určitě předá dále. Pro klub odvedl hrozně moc práce, na ledě patřil svým přístupem i v kabině vždy mezi vzory pro mladé hráče a určitě mu ještě oficiálně při nějakém utkání vytvoříme prostor pro poděkování a ocenění jeho služeb, které odvedl coby hráč.

Zvažovali jsme, zda se dohodneme ještě s Jakubem Hulvou. Nakonec jsme se rozhodli, že smlouvu neprodloužíme a že s Kubou už dále pokračovat nebudeme.

„Věřím, že budeme zase patřit ke špičce druhé ligy“

Tyto starší hráče jsme nahradili převážně juniory. V současné době máme čtyři gólmany – Tihláře, Vrbu, Gleicha a juniora Šrámka. Se všemi počítáme a budeme řešit jejich zapojení do hry. V obraně dostane příležitost náš odchovanec Jakub Baca, který už na konci sezony zasahoval do utkání a vedl si velice dobře. Měl by nahradit díru po Javínovi. O místo by se mezi beky měli poprat ještě Pobuta, Franek a Gálik a ještě jsou v jednání možné posily.

V útoku nám po Krayzlovi zůstala díra, ještě čekáme, zda se nám objeví možnost zkušenějšího hráče, který by ho aspoň částečně nahradil, jeho místo je stále otevřené a bude se těžko obsazovat. Vsadili jsme také na mladé, například na Gelnara, porubského odchovance, který hrál ve Vítkovicích extraligu, ale i na Balnera či Sysalu.

První lajna by měla být zachována: Kilnar – Zachar – Chaloupka. Dalšími lídry by měli být Vrána, Seidler, Vaněk či Sedlář. Jedná se o hráče, kteří mají dvacet čtyři let a už čtyři roky hrají II. ligu, a na nich by teď mělo být, aby tým táhli. V obraně by se svými zkušenostmi měl vynikat Buček, Ovšák a Peslar se Slavíkem.

Má už HC RT TORAX Poruba 2011 nového kapitána nebo v kabině ještě není jasno? Kdo by jím měl podle vás být?

Já si myslím, že se kapitán asi vyrekrutoval sám a asi jím bude Jan Chaloupka. Alespoň já bych tuto pozici rád viděl na Honzovi, ale konečné obsazení bude záležet na kabině a na trenérech.

Frýdek-Místek, coby farma Třince, a i Vsetín se netají postupovými ambicemi, nebude pro Porubu v nastávající sezoně náročnější obsadit špici celé soutěže?

Já bych se vůbec nebál, trénovali jsme celý květen a červen. Měli jsme dvakrát týdně tréninky na ledě a mužstvo se jevilo velice dobře. Mladí hráči jsou rychlí v bruslení, mají chuť se poprat o místo v sestavě. Myslím si, že na naší síle to nic neubralo, ba naopak po vhodném doplnění jednoho, možná dvou zkušenějších hráčů si myslím, že budeme mít stejné kvality. Věřím, že budeme zase patřit ke špičce druhé ligy.

Celé mezisezonní období provází úvahy o formátu II. ligy, objevilo se několik návrhů a variant a i nyní, měsíc před nástupem na led, není vlastně jasné, kdo bude soutěž hrát. Mohl byste trochu celou situaci osvětlit?

Vše je nešťastné, přihlášku podalo dvacet osm klubů, a byli přijati zpět do soutěže dva sestupující – a to Klatovy s Karvinou. Třicet mužstev tedy nějakým způsobem splnilo podmínky, aby druhou ligu mohlo hrát, ač někteří podmínečně. Je otázka, jestli zůstaneme u dvou skupin o osmnácti a dvanácti členech, nebo šestnácti a deseti. To ukáže až čas.

Přesto se již několik let argumentuje, že by se mělo šetřit nejen na nákladech, ale i časově, vždyť řada hráčů hraje hokej po svých zaměstnáních, a pak se do skupiny Východ přiřadí například Moravské Budějovice, které mnohým klubům ze severu Moravy a ze Slezska přidělají v tomto ohledu spíše vrásky na čele. Nemluvě o skupině Západ, kde týmy čekají de facto extraligové vzdálenosti…

Není to náročné jen pro Porubu, ale i pro ostatní moravské celky, a koneckonců i české kluby čeká stejná porce nepříjemného cestování a tím spojených nákladů. Ideální by bylo mít tři skupiny po deseti, jako tomu bylo před léty. Tím jak jsou finanční situace nejasné a je nesmírně těžké zajistit rozpočty pro kluby, tak se z tohoto modelu upustilo. Není to ideální, nedošlo a ani nemohl dojít ke shodě všech klubů na daném modelu – jedni chtěli hrát jen soboty, druzí nechtěli cestovat, další chtěli atraktivnější soutěž, více zápasů, a tak vznikl nějaký kompromis a to tato alternativa. Čas ukáže, jak tomu bude dále. Já si osobně myslím, že by bylo nejlepší, kdyby se rozšířila I. liga na dvacet nebo dvacet čtyři účastníků. Ti, kteří mají ambice a finanční prostředky, by se připojili k I. lize, ti, kteří ambice nemají a mají omezené finanční prostředky, by vytvořili divize v krajích. Vytvořily by se dvě skupiny – I. liga Čechy a I. liga Morava. Zrušila by se II. liga a vytvořily se divize ze zbylých mančaftů. Tímto by se ušetřilo jak v I. lize, tak by se zvýšila atraktivnost i pro kluby, které nemají takové ambice a utkání v divizích by pro ně byly méně finančně náročné a určitě atraktivnější.

S tím souvisí další dotaz, údajně se navrhovalo, že by se II. liga hrála jen o víkendech. Jak je tento nápad reálný, když hráči stejně trénují každý den, mělo by to vůbec nějaký kladný ekonomický dopad?

Na aktivu II. ligy tento nápad padl, odehrálo by se, tuším, osmadvacet utkání. Jenže v tento moment by se klubům nevyplatilo hráče mít pod smlouvami a vytvářet jim poloprofesionální či profesionální podmínky. Při představě, že by se hrálo jenom soboty, dvakrát za měsíc doma, není to atraktivní a pro kluby, které mají ze vstupného určité příjmy, je to krajně nevýhodné a nepřípustné. Proto se nápad hned zamítl. Na Moravě chceme hrát systém středa – sobota, hokej se hraje koneckonců pro lidi, aby si našli jak cestu na zimák, tak patřičnou zábavu, kterou od hokeje čekají.

S různými informacemi se v létě roztrhl pytel, poslední z nich bylo téma ožehavé, a tím navýšení odměn pro rozhodčí, a to v nemalé výši. Jak se k tomuto faktu postavily kluby?

Český svaz ledního hokeje (ČSLH) pozdě informoval kluby o navýšení, které mělo proběhnout někdy v březnu na výkonném výboru. Kluby se o tomto faktu dozvěděly cirka před třemi týdny, kdy už měly hotové rozpočty. Mělo se jednat o navýšení v řádu 40 – 45%, což pro většinu klubů je nárůst u mužského hokeje až o padesát tisíc korun za sezonu. Což není zanedbatelná částka, proto většina klubů podala stížnost. Výkonný výbor se kauzou zabývá a slíbil, že toto navýšení zmírní a že nebude jednorázově tak velké. Rozloží jej do tří následujících sezon, aby se kluby mohly připravit a aby navýšení nebylo pro ně až likvidační.

Na uzavření extraligy juniorů se dá dívat ze dvou pohledů, jeden nabízí profesionalizaci a jistotu pro elitní kluby, druhý však demotivaci v nižších soutěžích. Jaký dopad bude mít uzavření ELJ právě na juniorku HC RT TORAX Poruba?

Juniorka a mužský hokej jsou spolu propojené nádoby. Když jsme před čtyřmi lety zakládali mužský hokej, bojovali junioři o sestup v lize juniorů. A i tím, že se zavedli muži, měli junioři motivaci hrát a pokračovat v kariéře, což se projevilo na výsledcích – poslední tři sezony nám hraje juniorka absolutní špičku a bojuje o postup do extraligy. Takže i uzavření ELJ zcela demotivovalo ligu juniorů a ztratilo jakýkoliv smysl tuto soutěž hrát. I na základě tohoto rozhodnutí jsme svolali v Porubě všechny účastníky ligy juniorů, skupiny Východ a navrhli jsme model, jakým chceme ligu juniorů hrát tak, ať je co nejméně finančně náročná. Návrh jsme předložili ČSLH k projednání, ale dodnes nemáme žádnou informaci, jak se bude hrát.

„Jestli skončíte první nebo poslední, vyjde to nastejno“

Nenabízí se tedy přihlásit juniory například do krajské soutěže mužů a udržet i ty věkově starší?

Všichni jsme se přihlásili do ligy juniorů, ale dohodli jsme se, že v případě zachování stejného modelu jako v loňské sezoně soutěže a navíc bez možnosti postupu, odhlásíme se z této soutěže a přihlásíme mužstva do krajské soutěže mužů. Nemůžeme čekat do nekonečna, počkáme do půli srpna a podle toho, jak se k faktu postaví ČSLH, budeme reagovat také my. Už tak je těžké kluky v osmnácti, devatenácti letech motivovat. Řada z nich nevidí perspektivu v hokeji, věnují se buď škole, nebo práci, a hokej není pro ně už tolik zajímavý. A když jim bylo odepřeno na konci juniorské kariéry možnost postoupit do extraligy, tak je motivace skoro žádná. Myslím, že se to projevilo skoro ve všech klubech.

Prořídly i řady porubských juniorů? Nemůže klub takto přijít i o řadu talentů?

Na letní přípravu se řada juniorů nedostavila s různými omluvami, že musejí do školy a že mají brigády. Což je odezva na zmíněnou motivaci, protože jestli skončíte první nebo poslední, vyjde to nastejno. Poruba má jako jediná za určitých předpokladů možnost postupu, ale ostatní kluby tuto možnost nemají. Proto jsme zvolili možnost, že bychom se přihlásili do krajské soutěže mužů a rozšířili i starším klukům možnost hrát hokej dál.

Dle posledních informací navíc zanikl hokej v Bohumíně, kam Poruba pravidelně vysílala své juniory na rozkoukanou, nabízí se Nerudovská otázka – Kam s nimi?

Právě proto se tématem zabýváme a řešíme, protože řada klubů, která hrála krajský přebor mužů, z finančních důvodů skončila. Peníze nejsou, motivace je nízká. Navíc bychom umožnili i chlapcům, kteří hráli v Bohumíně – ve věku třiadvacet až pětadvacet let, aby pokračovali dále, za porubskou juniorku. Vše ale bude záležet na rozhodnutí svazu.

Rozhodnutí je špatné i pro extraligu juniorů, není možnost sestupu a myslím si, že to celé je účelově vytvořené pro některé kluby. Ty budou hrát možná do Vánoc, poté kluby uvolní hráče do I. nebo II. ligy, a tím ztratí celá extraliga juniorů úroveň. Je to nedomyšlené. Argument, nevytvářet na hráče tlak, je nesmyslný, neboť právě pod tlakem se podávají nejlepší výkony.

Na závěr otázka, která se mediálně propírá všemi směry. Různé finanční kauzy kolem trenéra Růžičky, hokejové Jihlavy, Jindřichova Hradce či Olomouce nedělají hokeji právě dobré podhoubí, co můžete konkrétně vy k tomuto tématu říci rodičům, kteří mají své děti v Porubě?

Nedávno proběhla schůze za účasti poslanců Olgy Havlové a Petra Adama ohledně těchto kauz a financování sportu. Tématem se taky zabývá ČSLH, tak aby se zamezilo fámám o neserióznosti v českém hokeji. Má-li kdokoliv dotaz na toto téma, ať pošle otázku (pozn. redakce: na email lukas.bajgar@email.cz), budu se snažit vše osvětlit o financování mládežnického hokeje.