Byli jsme trochu nervóznější, přiznává po první výhře Jiří Zdeněk

René Chyla, Lukáš Bajgar, 14.09.2017
Porubští hokejisté vstoupili do druholigového kolotoče až o čtyři dny později než ostatní týmy. HC RT TORAX si spravil po Havířovu chuť v generálce na Považské Bystrici a s chutí si také smlsnul v premiéře na týmu, který hodlá stejně jako Poruba útočit na nejvyšší příčky a pokusit se o návrat do WSM ligy. Draci Šumperk ale v těchto dnech nemohou využít útrob svého stadionu, a tak Hulvovi svěřenci musejí minimálně první dva měsíce objíždět stadiony soupeřů. Zatím jim podobný scénář ale příliš nevyhovuje, Šumperk prohrál už šestkrát v řadě, ta šestá prohra přišla právě na ledě Poruby, která jej porazila již potřetí v této sezoně.

KÁŇA PŘISPĚL ČTYŘMI ASISTENCEMI K PRVNÍM LIGOVÝM BODŮM PROTI VZPURNÝM DRAKŮM »

HC RT TORAX nechal zapomenout na prokletí z let minulých, v nichž porubští hokejisté vyhráli první utkání sezony pouze v jediném případě a už od desáté minuty potvrzovali svou kvalitu. „Každý první mistrovský zápas v sezóně je nejtěžší, ještě když se jedná o Šumperk, který chce taky hrát o přední příčky,“Jiří Zdeněk. Poruba ale Draky přehrávala a už ve 24. minutě vedla jasně 3:0, na začátku třetí třetiny ale Draci během čtyř minut dali dva góly a najednou bylo zaděláno na drama.

„Pravda, byli jsme trochu nervóznější. Podle toho taky vypadala naše hra,“ připomíná návrat hostujícího mužstva do utkání. Hosté ale naštěstí pro Porubu nevyrovnali, místo toho odpověděli Porubští druhým gólem Jana Dreslera a bylo prakticky rozhodnuto. Šumperk ale mohl vyrovnat už v první třetině, a kdyby se tak stalo, zápas by měl zřejmě poněkud odlišný průběh. Psala se zrovna patnáctá minuta, když Poruba vedla 1:0, David Ballner soupeře zahákoval a musel usednout na trestnou lavici.

Jiří Zdeněk vymýšlí další útočnou akci.

Před Draky tak zívala velká příležitost. Příležitost, která ale pro Draky dopadla nejhůře, jak mohla. Jiří Zdeněk hostům ujel a nekompromisně zavěsil, hala bouřila, v tu chvíli to bylo už 2:0. „Hrálo se buly u nás v pásmu, puk se dostal za bránu, já jej vyvezl a poslal na Kaňku (Tomáš Káňa, pozn. red.). Dal jsem mu takového loba, takže to musel zpracovat rukou. Puk sklepl na zem a dal mi to do prostoru. Já zatáhl za beky a jel už sám na gólmana,“ přibližuje akci v oslabení. Že by se ale jednalo o předem domluvený signál, odmítá. „Ne to ne, akce vyplynula ze situace,“ pokračuje.

Poruba nakonec i přes dramatický závěr dovedla utkání do vítězného konce, Draky porazila i napotřetí rozdílem tří branek, tentokrát 5:2. O emoce nebylo nouze, hlavní sudí rozdal patnáct trestů, předčasně do kabin pak musel i Lukáš Králík, který vyfasoval na začátku šedesáté minuty pětiminutový trest za bodnutí špičkou hole. „Každý zápas se Šumperkem bude ostřejší, protože týmy, které budou chtít hrát o špici tabulky, budou vždy hrát vyhrocená utkání,“ má jasno Jiří Zdeněk, který byl ve středečním duelu hodně vidět, když sám jeden gól dal a přidal jako korunku navrch dvě asistence.

Jiří Zdeněk si jako zkušený mazák rozhodně nenechá nic líbit, to ukázal již v zápase s Považskou Bystricí.

Po dvou kolech jsou ambiciózní Draci na posledním místě s nula body a skóre 7:13. To Poruba už je po jedné výhře třetí, má zápas k dobru a pokukuje po prvním místu, které může uchopit už v sobotu, kdy jede na led prvního Hodonína, který prozatím nezaváhal a jednoznačně přejel oba své dosavadní soupeře. Vyhrocený duel tak čeká Jiří Zdeněk i na jihu Moravy. „Myslím si, že se nebude jednat o vyhrocená utkání pouze se Šumperkem. Na nás se budou chtít vytáhnout i ostatní týmy. Vznikne nějaká zákeřnost, trochu se přiostří, přibudou fauly a hra je pak vyhrocená,“ přemítá porubský útočník.

Jiří Zdeněk navíc není v porubském kádru poprvé. Před šestnácti lety nastoupil v pár zápasech za tehdejší SHK Poruba, o osm let později zase hrál za ostravskou Sarezu, tedy v sezoně, po níž mužský hokej v Porubě na nějaký čas zanikl. Nyní je však situace o mnoho příznivější, což potvrzuje i hlavní postava Káňovy formace Jiří Zdeněk. „Myslím, že se v Porubě sešla dobrá parta, máme tady šikovné mladé kluky, nás pár starších zkušenějších a zatím mohu říct, že tréninky a přístup ke všemu celého týmu je perfektní,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: JIŘÍ ZDENĚK #24
Věk: 34 let, narozen 12. listopadu 1982 Výška: 175 cm Váha: 78 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC Vítkovice Ridera Další kluby: HC RT TORAX Poruba (2000-2001, 2007-2009, 2017-?), HC Slezan Opava (2001-2004), HC Uničov (2003-2004), Draci Šumperk (2003-2004), AZ Havířov (2004-2008), JKH GKS Jastrzebie (2009-2010 a 2012-2014), Villard-de-Lans (2010-2011), Zaglebie Sosnowiec (2011-2012), HK Nový Jičín (2014-2017), Unia Osvětim (2014-2015) Úspěchy: stříbro PHL (2013), bronz PHL (2014), postup do ELJ (2002)