Bude to paráda, těší se na sezónu Josef Tichý

Lukáš Bajgar, 28.07.2016
Druholigový mančaft z Poruby zažívá opět zlaté časy, před sedmi lety byl nad mužským hokejem vznesen krutý ortel přerušení činnosti, následně se klubu ujala ostravská společnost RT TORAX, která měla a i má ambice dotáhnout klub opět do I. ligy. Sezóna 2016/2017 by měla být opět tou postupovou a změny v kádru nasvědčují, že se nejedná jen o plané řeči. První oznámenou posilou byl Josef Tichý, zadák, jehož rány pěstí a i z hole se obává de facto celá druhá liga. „Budeme hrát útočný hokej a dávat hodně gólů,“ zaznívá z úst obrovitého beka.

Když se řekne Slezan Opava v souvislosti s druhou ligou, vybaví se všem několik jmen, tím nejvíce výrazným patrně bude Josef Tichý, dvoumetrový obránce, jehož fyzická konstituce nahání strach. A i kdyby jen ta, jeho bodová norma na odehraný ročník je přes dvacet kanadských bodů, kdo se tím může pochlubit? „Opava se mi opouštěla špatně, hrál jsem v Slezanu od mládí s jedinou výjimkou, kdy jsem chvíli hrál za Vítkovice,“ obrací se do letošního ligového ročníku opavský patriot s mírnou nostalgií na srdci, „je to zvláštní pocit, v Opavě mám kamarády, ale na druhou stranu má člověk zkusit všechno. Věřím, že bude změna pozitivní.“

Jak se tedy zrodil na poměry třetí nejvyšší soutěže překvapivý přestup? „Z Poruby mi volali už loni, jak jsme měli problémy v Opavě, jestli bych nešel do Poruby hrát,“ vzpomíná bek s více než metrákem živé váhy. „Říkal jsem, že ne, že sezónu dohraji v Opavě. Nezradím je. Letos jsou ambice Poruby postupové a vidina hrát na špici a případně bojovat o I. ligu mě přilákala.“ A to nebude právě jednoduché, podobnou ambicí se netají také VHK ROBE Vsetín, navíc vždy může překvapit tzv. černý kůň soutěže. „Vůbec přes léto nesleduji mančafty, pořád pracuji a když ne, jdu rovnou na trénink,“ popisuje Josef Tichý svůj našlapaný program letních parných dní. „Nemám vůbec čas situace ve II. lize sledovat. Myslím si, že my a Vsetín budeme nahoře. Otázkou je, jak kádr postaví Šumperk...“

Tak jak se může opavský obr v porubských barvách chlubit poměrně vysokou produktivitou, nezahálí ani v počtu trestných minut. Nepovažuje se však za žádného enfant terrible, tedy zlého muže, jehož hra je založena na tvrdosti: „Nevidím se tak, sice hraji do těla, ale jsou zápasy, kdy nedám ani bodyček. A někdy se naopak povede.“ Přesto na jeho kontě svítí několik set trestných minut jen za opavský Slezan v několika málo posledních odehraných ročnících. „Spíše dávám góly a občas nahrávky. Nastupuji do přesilovek a čím více jsem na ledě, tím více ze situací vyplývá jak bodů, tak trestů.“ V minulosti si to pěstmi rozdal například s kapitánem HC RT TORAX Luďkem Krayzlem či Janem Chaloupkou a v posledním ročníku si vyřizoval účty s Rostislavem Vaňkem či Vladimírem Stejskalem, byl už čas si to vyříkat? „Vůbec toto neřešíme. Když jste soupeři, nehledíte, kdo je právě na ledě. Bylo jedno, jestli právě Krayzel nebo Stejskal.“

HC RT TORAX Poruba 2011 čeká již v úterý 2. srpna první přípravné střetnutí s polskou dvacítkou. Je však otázkou, koho trenér Tomáš Sršeň do zápasu vpustí na kolbiště bojovat o základní sestavu. „Doufám, že budeme už v přípravě hrát pěkný hokej, navíc už dorazí kluci z Vítkovic, což bude ještě lepší. Myslím si, že budeme hrát útočný hokej, dávat hodně gólů a že sezóna bude v pohodě. Lidi budou chodit, my budeme na špici a bude to paráda,“ dodává povzbudivě na závěr Tichý.