Body jsou fajn, ale důležité je, že se vyhrává, má jasno třiadvacetiletý Kaluža

René Chyla, 17.01.2017
Porubští hokejisté sehráli na domácím ledě v posledních třech dnech hned dvě utkání. V nich si RT TORAX pořádně zastřílel a do branky soupeře zamířil přesně patnáctkrát. „Takové výhry nás do dalších kol nakopnou,“ věří třiadvacetiletý Marek Kaluža. A co by to bylo za zápas, kdyby do něj bodově nepřispěl právě prostějovský odchovanec. Ten se totiž od svého příchodu dokázal prozatím prosadit ve všech zápasech a na kontě tak má za sedm utkání již úctyhodných devět bodů.

STATISTIKY & FAKTA: MAREK KALUŽA
Věk: 23 let, narozen 12. října 1993 Výška: 190 cm Váha: 75 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: LHK Jestřábi Prostějov Další kluby: HC Olomouc (2011-2012), HC Bobři Valašské Meziříčí (2014-2016), HC Technika Brno (2016) Úspěchy: postup do WSM ligy (2014)

Vysoká prohra se Šumperkem a debakl ve Vsetíně. Pak ale jako když utne. RT TORAX zabral a z dalších dvou kol získal maximální počet bodů. Nejprve Porubští smetli tápající Brno 8:2, aby si o dva dny později v rámci předehrávky poradili s nevyzpytatelnou Kopřivnicí. „Myslím si, že jsme měli po celý zápas jasnou převahu a po zásluze tak brali tři body,“ ví prostějovský odchovanec. Jeho příchod do porubské kabiny přišel znenadání jako blesk z čistého nebe.

Vedení ostravské Poruby jej totiž jako posilu oznámilo až těsně před koncem přestupního termínu. „Nicméně jsem věděl už pár dní předem, že o mé služby Poruba stojí,“ zdůrazňuje. „V Prostějově byla ale velká marodka, a tak se v podstatě již jen čekalo na to, až se někteří kluci uzdraví,“ dodává Marek Kaluža.

ZACHAR DIRIGOVAL DVĚMA GÓLY VÝHRU NAD KOPŘIVNICÍ, TU RT TORAX V PŘEDEHRÁVCE SMETL 7:3 »

Porubští borci sice hráli po první třetině s šestým celkem tabulky nerozhodně 1:1, následně ale v další tercii přidali další tři údery, přičemž jeden z nich měl na svědomí právě třiadvacetiletý mladík. „Já jsem hlavně střílel na hokejku Marku Bailovi, který tam najížděl. Místo toho se to ale zřejmě odrazilo od někoho z hostů a zapadlo to přesně k tyči,“ líčí šťastnou situaci ze 33. minuty, ve které Ostravané zvýšili na průběžných 4:2 a definitivně zlomili odpor mužstva Václava Slabého.

Porubský obránce tak nepřišel ani v duelu s Kopřivnicí zkrátka a znovu si mohl připsat další bod, čímž prodloužil svou skvostnou úrodnou bodovou sérii již na sedm duelů. „Bodová série je sice fajn, mnohem důležitější je ale to, že jsme konečně začali vyhrávat,“ říká skromně. Marek Kaluža navíc mohl přidat i druhý gól, když ve třetí třetině parádně obelhal kopřivnického beka a ocitl se sám před Kamilem Šimečkem.

Marek Kaluža vstřelil v utkání proti Kopřivnici rozhodující branku celého zápasu.

V rozhodující chvíli jej však obránce zahákoval, za což vyfasoval pouhé dvě minuty. „Musím říct, že mě docela překvapilo, že to rozhodčí posoudil jen jako faul na dvě minuty. Tohle mělo být trestné střílení, jelikož jsem už najížděl sám na gólmana a v jasné pozici nemohl ani zakončit,“ soptí zadák kvůli rozhodnutí sudího Václava Šutary. Zároveň ale doufá, že dvě jasné výhry tým konečně stmelí a vítězná šňůra se ještě o nějaký ten zápas prodlouží.

„Bylo to takové nepříjemné, když jsme pořád ztráceli, nicméně věřím, že jsme se těmito výhrami uklidnili a že nás to nakopne do dalších utkání,“ komentuje nepříznivou bilanci z posledních zápasů. Pro Porubu ale pondělní termín nebyl zřejmě posledním předehrávaným či dohrávaným zápasem, jelikož i Marek Kaluža spolu s dalšími deseti hráči porubského kádru figuruje v nominaci českého týmu na univerziádě v Kazachstánu.

Prostějovský odchovanec se za sedm zápasů vyšvihl svou bodovou sérií již na pozici čtvrtého nejproduktivnějšího beka porubského kádru.