Adam Vrba při debutu v krajské lize vychytal Bohumín. Nebyl za vola

Adam Vrba při debutu v krajské lize vychytal Bohumín. Nebyl za vola

René Chyla, 11.01.2018
Před středečním utkání proti Bohumínu přivítalo B-mužstvo ve svém kádru velkou posilu do brankoviště. Aktuální jedničku Jana Zavadila a reprezentační světoznámou brankářku Kláru Peslarovou doplnil porubským fanouškům známý Adam Vrba! Několik týdnů pouhého trénování s porubskými mladíky bylo rázně uťato právě ve středu, kdy byly vyřízeny všechny potřebné formality a Adam Vrba se po několika měsících opět mohl vrátit do svého rajonu. „Nějaká nervozita určitě před zápasem byla, ale nic takového nesmíte dát na sobě znát, protože pak znervózníte i další kluky a už se to veze,“ prozrazuje porubský brankář.

VRBA V PREMIÉŘE VYCHYTAL VICEMISTRA, BUČEK NASTŘÍLEL HATTRICK A VRÁTIL BÉČKO NA ČTVRTÉ MÍSTO »

Týmy Poruby s Bohumínem na sebe narazily v této sezoně již potřetí, pokaždé platilo pravidlo můj dům – můj hrad a stejně jako v předešlých případech rozhodoval o vítězi až samotný závěr zápasu. „Co k tomu říct, pro mne byly dvě třetiny výborné, ta poslední už byla jedním slovem hrůza,“ komentuje svůj první start nová akvizice v porubském béčku, jež musela čelit celkem čtyřiadvacítce střel bohumínských snajprů. Přitom Bohumín měl start prachbídný a během prvních dvaceti minut vystřelil na zmrzlého Adama Vrbu jen dvakrát. „Je pravda, že v té první dvacetiminutovce na mě ani moc střel nešlo, takže je docela těžké udržet koncentraci, ale nic mě naštěstí nepřekvapilo,“ těší ostravského gólmana, který se do Poruby vrátil po necelých třech letech.

Tehdy ještě nastupoval v A-týmu, za který si připsal jedenáct startů, z toho deset bylo vítězných. „Pocity z návratu byly určitě zvláštní, ale takový je hokejový život. Byl jsem bez angažmá, takže už nějakou dobu s kluky z Poruby trénuji. Sice jsem nejdříve myslel, že poté, co jsem skončil v Šumperku, tak pověsím brusle na hřebík. Nakonec se ale poštěstilo ještě v Porubě, v úterý se vyřídily veškeré formality a proti Bohumínu už jsem byl povolán jako jednička. Celkově se vše odehrálo docela narychlo,“ hlásí. A proč že se nepodařilo vybojovat angažmá u Draků?

Adam Vrba krotí střelu exporubského juniora Adama Kropky.

„V Šumperku to nevyšlo z toho důvodu, že jsem si příliš nepadl do oka s nejvýše postaveným. Asi takhle bych to řekl slušně. Odchytal jsem tam nějaká přátelská utkání a vše vyvrcholilo právě na porubském turnaji, v němž jsem v šumperském dresu měl proti domácím naskočit, ale neměl jsem ani vyřízenou registračku, takže jsem musel ze zápasu odstoupit. Od té doby jsem se už do brány nedostal a nějak jsme naši spolupráci ukončili, protože v tolika letech, kolik mám, tak se sebou nenechám zacházet jako s nějakou loutkou. Dá se říct, že to bylo ukončeno oboustranně, nicméně najednou se mi ulevilo, měl jsem absolutní klid na duši. Určitě to bylo správné rozhodnutí, protože by mi nestálo za to se každý den nervovat, okusovat nehty po každé cestě domů a každý den také jet s nechutí na šumperský stadion,“ říká s úlevou Adam Vrba.

Ten, jak sám říká, si už od léta nezachytal, jeho příležitost ale přišla 10. ledna v krajské lize a rovnou to byl start jako hrom, jelikož se postavil aktuálně druhému nejlepšímu celku ligy. „Nějaká nervozita určitě před zápasem byla, ale zase na druhou stranu v kabině je nálada parádní, kluci jsou fajn, takže to mi také pomohlo. Byl bych ale vůl, kdybych to na sobě dal při zápase znát, tím bych totiž strhnul i další, takže nic takového se nesmí dát vůbec najevo,“ má jasno porubský sympaťák, který se své role zhostil náramně. Dlouhých 44 minut totiž držel třetí nejlepší útok ligy zkrátka a nepovolil mu jediný gól. „Na nulu jsem ani nemyslel, tušil jsem ale, že budou rozhodovat maličkosti a že to skončí třeba 2:1, 3:1, 3:2, ale rozhodně jsem nepočítal s tím, že se to tak rozjede. Právě jsme se o tom bavili v kabině, že to je hodně úsměvné,“ komentuje nevídanou přestřelku, během které padlo v rozmezí necelých šestnácti minut devět gólů.

Adam Vrba v utkání za porubské áčko (semifinále proti Vsetínu, čtvrtý zápas série).

„Je to takové zvláštní oproti druhé lize například. Co se týče taktiky, tak v tomto zápase jsme ji dvě třetiny třeba dodržovali, třetí třetinu jsme ale začali hodně vymýšlet. Kdybychom to ale vzali po taktické stránce až do konce, jak nám trenéři říkali, tak takový bláznivý výsledek určitě na konci není. To ale není tou ligou, ale spíše tím, že máme velmi mladý tým,“ hledá příčiny bláznivých výsledků, které provázejí béčko prakticky už od začátku sezony a ani premiéra Adama Vrby nebyla výjimkou. Právě debut pětatřicetiletého brankáře v krajské lize nenechal klidným nikoho v týmu a už vůbec ne hladového pokladníka. „No kluci mě na něco pořád upozorňují. Mám platit za nulu, první start, druhý start, první střelu a tak podobně, oni si zkrátka vždycky něco najdou. Slíbil jsem jim akorát, že pokud vyhrajeme i další zápas v Krnově, tak jim koupím nějaká pivka do šatny. Myslím, že je to solidní kompromis, takže nějak jsme se už domluvili,“ prozrazuje menší motivaci do sobotního zápasu, který odehraje B-mužstvo v Krnově.

„Něco by ale spíše do kasy měl přihodit Jakub Baca, protože jsem po dlouhé době byl také na Vítkovicích, a jen jsem seděl s otevřenou pusou, když jsem viděl reklamu na kostce, kde se právě on proháněl pod znakem společnosti Ridera. Sice nejprve zapíral, že za to nic neměl, ale nakonec přiznal, že za to dostal pořádný balík,“ směje se. Fanoušci nejen porubského hokeje Adama Vrbu poznají v bráně téměř okamžitě a to kvůli speciální masce. Příznivci v Porubě si jej pamatují jen s bílým kabátem své masky, tentokrát však měla zcela jiný motiv. „Vždycky jsem chytal s tou bílou, ale nechal jsem si ji předělat na černou, která mi však moc štěstí nepřinesla a šlo to jen do kytek, takže proto jsem si nalepil speciální vzor, aby měla zase původní barvu,“ uzavírá své přátelské povídání.

Detail masky Adama Vrby.

STATISTIKY & FAKTA: ADAM VRBA #1
Věk: 35 let, narozen 4. srpna 1982 Výška: 178 cm Váha: 72 kg Post: brankář, lapačku drží napravo Mateřský klub: HC Vítkovice Ridera Další kluby: Hokejový klub Opava (1999-2000), SHK Poruba (2000-2001), Piráti Chomutov (2001-2003), AZ Havířov (2003-2005, 2010-2012, 2014-2015), Draci Šumperk (2004-2005, 2017-2018), LHK Jestřábi Prostějov (2005-2006, 2009-2010, 2012-2013), DHK Latgale (2005-2007), Trondheim (2007-2008), Phantoms Deurne Antwerp (2008-2009), TSV Trostberg (2013-2014), SK Karviná (2014-2015), HC RT TORAX Poruba 2011 (2014-2015), HC TATRA Kopřivnice (2015-2017), Zaglebie Sosnowiec (2016-2017)

×
Odehrané v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno
HC RT TORAX Poruba 2011